RTX 3060 Ti vs RX 9060 XT: która karta lepsza?
Wydajność w grach, 1440p
RX 9060 XT jest w grach średnio o ok. 19% szybszy
Porównanie parametrów
| RTX 3060 Ti | RX 9060 XT | |
|---|---|---|
| Wydajność w grach | 84% | 100% |
| Najniższa cena | 2174 zł | 2399 zł |
| Cena za 1% wydajności | 26 zł | 24 zł |
| Pamięć (VRAM) | 8 GB | 8 GB / 16 GB |
| Rodzaj pamięci | GDDR6X | GDDR6 |
| Pobór prądu (TBP) | 200 W | 170 W |
| Zalecany zasilacz | 750 W | 550 W |
Wydajność to orientacyjna średnia z publicznych testów w wielu grach, ta sama, z której konfigurator ocenia balans procesora i karty (rozdzielczość 1440p, bez ray tracingu), więc różnice do kilku procent są w granicach błędu. Ceny to najtańsze aktualne oferty z naszych sklepów. Cena za 1% wydajności liczona względem szybszego modelu.
Co wybrać?
- RX 9060 XT jest o ok. 19% szybszy i o 225 zł (10%) droższy. Wydajność rośnie bardziej niż cena, więc dopłata się opłaca.
- RX 9060 XT ma więcej pamięci (16 GB wobec 8 GB). To ważne w nowych grach z wysokimi teksturami i w rozdzielczości 1440p lub 4K.
- RX 9060 XT występuje w wersjach 8 GB i 16 GB. Do nowych gier wybierz większą.
- RTX 3060 Ti pobiera więcej prądu (200 W wobec 170 W TBP) i potrzebuje zasilacza 750 W zamiast 550 W.
- Karty NVIDIA mają DLSS i zwykle lepiej radzą sobie z ray tracingiem. Wynik wyżej to średnia z gier bez ray tracingu.
Najtańsze RTX 3060 Ti
Jaki zasilacz do RTX 3060 Ti?Najtańsze RX 9060 XT
Jaki zasilacz do RX 9060 XT?
Sapphire Radeon RX 9060 XT Pulse OC 8GB GDDR6
Sapphire · 8 GB
od 2399 złDostępny
POWERCOLOR Reaper Radeon RX 9060 XT 8GB GDDR6
PowerColor · 8 GB
od 2660,99 złDostępny
ASRock Radeon RX 9060 XT Challenger OC 16GB GDDR6
ASRock · 16 GB
od 2999 złDostępny
ASUS Radeon RX 9060 XT Dual 16GB GDDR6
ASUS · 16 GB
od 3005,90 złDostępny
Najczęstsze pytania
Co jest lepsze: RTX 3060 Ti czy RX 9060 XT?
RX 9060 XT jest w grach średnio o ok. 19% szybszy. RX 9060 XT jest o ok. 19% szybszy i o 225 zł (10%) droższy. Wydajność rośnie bardziej niż cena, więc dopłata się opłaca.
O ile RX 9060 XT jest szybszy od RTX 3060 Ti?
Średnio o ok. 19% w grach. W pojedynczych tytułach różnica bywa większa albo mniejsza, zależnie od gry i ustawień.
Jaki zasilacz do RTX 3060 Ti i RX 9060 XT?
Z procesorem do gier pokroju Ryzen 7 9800X3D zalecamy 750 W do RTX 3060 Ti i 550 W do RX 9060 XT. Szczegóły i pasujące zasilacze są na stronach „Jaki zasilacz do…”.
Inne porównania
- RTX 3060 Ti vs Arc B580RTX 3060 Ti szybszy o ok. 7%
- RTX 3060 Ti vs RTX 5060RTX 5060 szybszy o ok. 9%
- RTX 5050 vs RTX 3060 TiRTX 3060 Ti szybszy o ok. 19%
- RTX 5060 Ti vs RX 9060 XTRTX 5060 Ti szybszy o ok. 5%
- RTX 3070 vs RX 9060 XTRX 9060 XT szybszy o ok. 6%
- RTX 5060 vs RX 9060 XTRX 9060 XT szybszy o ok. 9%
